Apple, Face ID’yi sahnedeki başarısızlığı açıklıyor

Apple, iPhone X’in Salı günü piyasaya sürülmesinde neden yeni yüz tanıma özelliğinin bir sahne demosunda bir ahizenin kilidini açamadığını açıkladı.

Şirket, Face ID’nin aksamasını, personelin açılış öncesi cihazı hareket ettiren bir kilitleme mekanizmasına bağladı. Ayrıntıları ilk önce Yahoo News bildirdi.

Apple’ın yazılım şefi, istediği gibi çalışan bir yedekleme cihazına geçerek çalkantıyı ele aldı.

Ancak sıkıntı raporlandı.

Adsız bir şirket temsilcisi Yahoo’nun David Pogue tarafından “İnsanların vaktinden önce sahne demosunda cihazı ele alıyor ve Face ID’nin yüzlerini doğrulamaya çalıştığı farkında değildi” sözleriyle aktarıldı.

“Birkaç kez başarısız olduktan sonra, Craig [Federighi] oldukları için iPhone, yaptığı işlem için şifresini gerektiren şeyi yaptı.”

Apple daha sonra BBC’ye teklifin gerçek olduğunu doğruladı.

Launch olayında, şirket daha önce Face ID’yi parmak izi tabanlı Touch ID sisteminden daha doğru ve kullanışlı “zahmetsiz” olarak tanımlamıştı.

Parmak izi sensörüne sahip olmadığından eski kimlik doğrulama sistemi yeni premium ahizede mevcut değildir.

Olayın, iki saate yakın bir sunumdan sadece 10 saniye sürmesine rağmen, şirketin iddialarına olan güvenini hala zayıflatma potansiyeline sahip.

Apple ‘ileri’ iPhone X ortaya koyuyor
Yeni iPhone X: İnternet tepki gösteriyor
999 dolarlık iPhone’la el ele verin
Apple’ın artı gerçeklik hırsları

Apple, sadece başarısız beş denemeden sonra Face ID’nin devre dışı bırakıldığını onayladı; Touch ID’den farklı olarak, yalnızca başarısız beş denemeden sonra manuel olarak bir şifre girilmesini istiyor.

Neyin yanlış gittiğinin daha önceki teorileri arasında Bay Federighi’nin sahne makyajı, sisteme müdahale etti, çünkü ikinci denemesini yapmadan önce yüzünü sildiği görüldü ve telefonun yakın zamanda yeniden başlatılmasıyla bir yazılı kod gerekliliğini tetikledi.
Cevap aradı

Yetkililerin veya hırsızların yakışıklılarının kilidini açmak için daha kolay hale gelip gidemeyecekleri ve bazı Müslüman kadınların giydikleri kapıyı, diğer yüz giysileriyle birlikte alıp almayacakları da dahil olmak üzere yeni yüz tanıma sistemi ile ilgili diğer konular da gündeme geldi.

Kasım ayına kadar iPhone X’in satışa sunulması gerekmiyor ve şirketin Cupertino, California merkez ofisinde başlatılan gazetecilere kontrollü koşullar altında çalışan Face ID gösterildi.

Çarşamba günü Demokrat senatör Al Franken, Apple’a gönderdiği daha fazla bilgi isteyen bir mektup yayınladı.

“Face ID’nin iPhone kullanıcılarının gizlilik ve güvenliğini nasıl etkileyeceği ve teknolojinin farklı gruplar üzerinde eşit derecede performans gösterip gösteremeyeceği konusunda önemli sorular var” diye yazdı.

“Ürünlerinizi kullanan milyonlarca Amerikalıya açıklık getirmek için, şirketin bu sorunları kendi içinde nasıl işlediği ve kullanıcılarını korumak için atmayı planladığınız ek adımlar hakkında daha fazla bilgi vermenizi rica ediyorum.”

Please follow and like us:

Add your comment

Your email address will not be published.