Yeni Rünler ile Wukong – Üst Koridor WUKONG TOP inceledik

32
Published on 2 Ekim 2017 by admin

Genel

Sezon Öncesi Dönem ne zaman başlıyor?

Sezon Öncesi’nin başlangıcı için hedeflediğimiz tarih 8 Kasım.

Yeni sezon ne zaman başlıyor?

Sezon Öncesi’nde gerçekleşecek büyük değişiklikler sonrasında dengenin ve oyun sağlığının oturduğuna emin olmak için biraz zamana ihtiyacımız var; bu nedenle yeni sezon 2018 Ocak ayında başlayacak.

 

Sınırsız Seviye Atlama

Yeni seviye sınırı nedir?

Herhangi bir seviye sınırı yok. Yani yeni sınır artık sonsuzluk!

30’dan sonra seviye atladığımda ne kazanıyorum? 

Her oyundan sonra IP kazanmak yerine artık her seviye atladığında kapsül adı verilen, kilidi açık bir sandık kazanacaksın. Bu kapsüllerin neredeyse tamamı şampiyon kristali içerecek. 50, 75, 100 gibi belirli eşik seviyelere ulaştığında ise cevher ve nadir ifadeler gibi oyun içerisinde seviyeni belli eden özel ödüller kazanacaksın. Bu ödüllerin arasında, mavi öz kullanarak geliştirebileceğin yüksek seviyeye özel totem görünümleri ve dönüm noktası ifadeleri bulunuyor. Daha da yüksek eşik seviyelerde, cevher kazanma şansın bile bulunuyor!

30. seviyede birçok oyun oynadım zaten. Sistem değiştiğinde daha yüksek bir seviyede mi olacağım?

Hayır. Yeni ve sınırı olmayan seviye sisteminin amacı, sana ulaşabileceğin daha fazla hedef vermek (ve elbette bu hedeflere ulaştığında da ödüller). Bu nedenle bu kadar çok oyuncunun yeni sisteme daha yüksek bir seviyede başlamasının mantıklı olmayacağını düşündük. Bu, ilerlemesini ödüllendirmek istediğimiz oyuncuların elinden ödül kazanma fırsatını almak olurdu.

1-30 arasındaki seviye atlama sisteminde bir değişiklik yapıyor musunuz? 

Evet! 30. seviyeye artık daha kısa sürede ulaşabilecek ve bu esnada daha fazla IP (yani mavi öz) kazanabileceksin. Ve artık rün satın almak için IP harcamaya gerek olmadığından, yeni oyuncular 30. seviyede daha fazla şampiyona sahip olabilecekler.

30. seviye öncesindeki kapsüller, 30. seviye sonrasında kazanılan kapsüllere göre daha fazla “belirlenmiş” olacaklar; özellikle de ilk seviyelerde. İlk 10 seviyede kazanacağın kapsüllerde rasgele içeriklerdense, LoL’e alışmaya yardımcı olabilecek daha ulaşılabilir şampiyonlar bulunacak. Bu yeni oyuncuların seviye atlarken birkaç defa rasgele (ancak özel olmayan) totem görünümü ve simge gibi kozmetik içerikleri de kazanmalarını istiyoruz. Bu içerikler 30. seviyeyi geçmiş oyuncular için de mevcut olacak. Aynı zamanda 30. seviyeye ulaşırken açtığınız Sihirdar Büyüleriyle ilgili de ufak tefek değişiklikler yapacağız.

Zaten 30. seviyedeyim. 30’a ulaşırken kazanmam gereken kapsülleri de alacak mıyım?

Hayır. Yeni seviye atlama sistemi, şu anda oyun oynayarak kazandığın IP’nin yerine gelen bir sistem. Sen zaten 1-30 seviye arasında oynadığın oyunlar için zamanında ödüllendirildin; tek fark, bu ödülün IP cinsinden olmasıydı. Yani oyuna yeni başlayan oyuncular oyun oynadıklarında senin kazanmadığın bir şey kazanmayacaklar.

Yeni oyuncular için de 30. seviyeye ulaşmak ve 30 kapsül kazanmak elbette uzun zaman alacak. Eğer bunun yerine aynı vakti 30. seviye hesabına harcarsan, birçok kapsül ve hatta belirli eşik seviyelere özel kozmetik ödüller içeren dönüm noktası kapsüllerini kazanabileceksin.

Yeni seviye atlama sisteminde, seviyemiz yükseldikçe ilerlememiz yavaşlayacak mı?

Evet ama şu anda olduğundan daha yavaş olmayacak. Seviye atlama eğrisi, seviyen ilerledikçe biraz daha yavaşlayıp zorlaşacak ama 150. seviyeye eriştiğinde bu zorlaşma duracak. Özetle, 151’den 175’e çıkmak için harcaman gereken zamanla 176’dan 200’e çıkmak için harcaman gereken zaman eşit olacak.

Tüm seviyelerde “Günün İlk Galibiyeti” aktifken kaç oyun kazandığına bağlı olarak seviye atlama hızın değişecek (Günün İlk Galibiyeti yakında IP yerine XP verecek). Eğer günde 2 oyun oynarsan ve her seferinde yalnızca 1 tanesini kazanırsan, seviye atlamak için toplam 10 oyun oynaman gerekecek.

Yeni sistemle ilgili bilmen gereken noktalardan biri, seviye atlama zorluğunun doğrusal olarak artmadığı. Eşik seviyelere yaklaştığında (her 25 seviyede bir) seviye atlamak biraz daha zor olacak ve daha sonra diğer bir eşik seviyeye yaklaşana kadar tekrar hızlanacak.

Sezon başlarında seviyelerimiz sıfırlanacak mı?

Hayır.

Yeni seviye sistemiyle birlikte şampiyonları açma hızımız değişecek mi? 

Kazandığın şampiyonların büyük bir kısmını IP’ye dayalı eski sistemle aynı hızda ve bazı durumlarda daha da hızlı kazanabileceksin. Daha hızlı olmasının nedeni, seviye, takdir ve ustalık sisteminden kazanacağın kapsüllerden çıkan şampiyon kristalleri olacak. Ayrıca artık rünlere harcama yapmana gerek olmaması da bu hızlanmanın nedenlerinden biri olacak.

Eski sisteme göre daha yavaş kazandığını (öz/şampiyon) hisseden oyuncular yalnızca yüksek seviyedekiler (150+) olacak. Bunun en büyük nedeni “Günün İlk Galibiyeti”nin ilave XP veren önemli bir günlük göreve dönüşecek olması. Tamamlayacağın görevden büyük miktarda XP kazanacak ve oynadığın oyunlardan biraz daha az XP kazanacaksın.

Yeni sistemle birlikte belli bir şampiyonu açabilme özelliğini kaldırıyor musunuz? 

Hayır. Yeni mavi özle daha önceden IP ve mavi özle yaptığın her şeyi yapabilecek ve Mağazadan istediğin bir şampiyonu satın almaya devam edebileceksin. Belli bir şampiyon kristalini kalıcı şampiyona yükseltirken %20 indirim alacaksın. Eğer kullanmak istemiyorsan kristali ayrıştırarak mavi öz elde edebilir ve bu özü başka şampiyonları açmak için kullanabilirsin.

IP ve XP takviyelerine ne olacak?

IP takviyelerini Mağazadan kaldıracağız. XP takviyeleri ise aynı şekilde satılmaya devam edecekler. Eğer Kasım ayında Sezon Öncesi Dönem başladığında aktif IP takviyelerin varsa bu takviyeler otomatik olarak XP takviyesine dönüşecekler.

Artık ödüller seviye atlamaya bağlandığı için, XP takviyeleri içerik açma hızını artıracağından daha değerli hale gelecekler (daha hızlı seviye atlayacak ve daha hızlı kapsül kazanacaksın). Bu nedenle XP takviyelerinin fiyatında bir miktar artış olacak ve IP takviyelerine yakın bir fiyata getirilecekler.

Eğer henüz 30. seviye değilsem bu kapsül ödüllerini almak için Sezon Öncesi Dönem’i mi beklesem acaba?

Sezon Öncesine kadar kazanacağın tüm IP’ler mavi öze dönüşecek zaten, bu yüzden daha fazla şampiyon açmak için en iyi yöntem oynamaya devam etmek!

Her oyundan sonra mavi öz alacak mıyız? 

Hayır. Yeni ödül sistemi bütünüyle seviye atladığında kazanacağın şampiyon kristalleri (mavi öze dönüştürülebilen) üzerine kuruldu.

Seviye atladığımda ucuz şampiyonların kristalini kazanırsam ne olacak? Şansıma mı küseyim?  

Sistemi her şeyi şansa bırakacak şekilde tasarlamadık aslında. Seviye atladığında birden fazla şampiyon kristali kazanabilirsin. Örneğin kapsülden Ashe gibi düşük fiyatlı bir şampiyon kristali çıkarsa, kapsülün toplam değerine denk olabilecek başka kristalleri de beraberinde kazanacaksın. Herkesin seviye atladığında aynı değerde içerik alması için kapsülleri bu şekilde dengeledik. Yani şans, şampiyon açma hızını etkileyen bir faktör olmayacak.

 


IP ve Mavi Öz

Kristalleri ayrıştırma işleminde bir değişiklik olacak mı? 

Yeni sistemle birlikte daha fazla kristal kazanacağınız için, tüm kristal çeşitlerini (şampiyon, kostüm ve totem görünümü kristali) ayrıştırırken elde edeceğiniz özün miktarında da küçük bir düzenleme yapacağız.

Şu anki sistemde, bir şampiyon kristalini ayrıştırdığında o şampiyon kristalinin seviyesindeki bir şampiyonu alman için gereken mavi özün (MÖ) 3’te 1’ini kazanıyorsun. Yeni sistemde ise %20’sini kazanacaksın. Ayrıca sistemin getireceği şampiyon kristali bolluğu nedeniyle, yeniden işlemeyle kalıcı şampiyon elde etme özelliğini de kaldıracağız – ancak ara sıra mavi öz karşılığında gizemli şampiyon satacağız. Yani, Sezon Öncesi Dönem başlamadan önce, geliştirmek istemediğin tüm kristalleri ayrıştırmanı ya da yeniden işleme için kullanmanı öneririz; böylece elde edebileceğin kadar fazla öz elde etmiş olursun.

Kazanacağın öz miktarındaki bu düşüşü telafi etmek için, Hextech sandıklarından çıkan kostümlerin sayını artıracak bir düzenleme de yapacağız. Ayrıca Takdir Kapsüllerine “kötü şans koruması” ekleyerek onları kazanma sıklığınızı da daha güvenilir hale getiriyoruz. Böylece sandıklardan uzun bir süre kostüm kristali ya da cevher çıkmaması gibi bir sorunla karşılaşmayacaksınız.

Bu yeni birime neden “IP” yerine “Mavi Öz” demeyi tercih ettiniz? 

Yeni mavi öz IP’nin yapabildiği her şey yapabiliyor ama bu birimin ganimet sistemiyle doğrudan bağlantısı olduğu için yeni birime IP yerine mavi öz demeyi tercih ettik. Mavi özle birlikte, şampiyon kristalleri üzerinden şampiyon indirimi, seviye atlarken birden fazla şampiyon kristali kazanma veya 6. ve 7. şampiyon ustalığına ulaşmak için kullanılan şampiyon kristallerini hızlıca elde edebilme gibi avantajlar sunabileceğiz. Ayrıca takdir ya da şampiyon ustalığı sisteminden elde ettiğin kristalleri artık ayrıştırarak Mağazada kullanabilirsin.

Yeni sisteme geçtikten sonra IP ile satın aldığımız şampiyonları iade edersek karşılığında ne alacağız? 

IP ile satın aldığın bir şampiyonu iade edersen aynı miktarda mavi öz alacaksın.

Sahip olduğum mavi öze ne olacak?

Sahip olduğun mavi özün değerini kaybetmediğine emin olmak için geçiş sırasında sahip olduğun mavi öz 6.5 ile çarpılarak sahip olduğun IP’nin üzerine eklenecek ve toplam mavi öz miktarın hesaplanacak.

Bir sürü mavi özü olup bunları harcayacak yer bulamayan oyuncular için başka ne yapacaksınız?

Bu konudaki en büyük yenilik Mavi Öz Mağazası. Bu mağaza bütün şampiyonları açmış (ve tonla IP biriktirmiş) olan oyunculara alabilecekleri bir sürü özel, şahane içerik sunmak için tasarlandı. Mağaza’daki en pahalı eşyalar (cevherler ve Urf Postuna Bürünmüş Warwick), oyunu sezonlardır oynamış ve bol bol IP biriktirmiş olanlara yönelik. Bu Mavi Öz Mağazası’nda şunlar olacak:

  • 1500 Mavi Öz – Gizemli simge kutusu (sahip olmadığınız bir simge çıkması garanti)
  • 2000 Mavi Öz – Renkler (en azından 6 aydır satışta olan tüm renkleri içerir)
  • 2500 Mavi Öz – “Gizemli Mini” simge kutusu (Özel Mavi Öz Mağazası’na özgü içerik)
  • 3,950 Mavi Öz – Gizemli Şampiyon (sahip olmadığınız bir şampiyon çıkması garanti)
  • 4900 Mavi Öz – Gizemli totem görünümü kutusu (sahip olmadığınız bir totem görünümü çıkması garanti)
  • 6000 Mavi Öz – Rün totemi görünümü (Özel Mavi Öz Mağazası’na özgü içerik)
  • 50.000 Mavi Öz – “Bol Keseden” ifadesi (Özel Mavi Öz Mağazası’na özgü içerik)
  • 50.000 ve üstü Mavi Öz – Cevher (ilki 50.000 Mavi Öz, ikincisi 75.000 Mavi Öz, üçüncüsü 100.000 Mavi Öz- Özel Mavi Öz Mağazası satışları sırasında her hesap en fazla üç adet alabilir)
  • 75.000 Mavi Öz – “Para Keseleri” ifadesi (Özel Mavi Öz Mağazası’na özgü içerik)
  • 150.000 Mavi Öz – Urf Postuna Bürünmüş Warwick kostümü (artık Özel Mavi Öz Mağazası’na özgü içerik)

Özel Mavi Öz Mağazası tekrar açılacak mı?

Şu anda, Özel Mavi Öz Mağazası’nı yılda en az bir kere tekrar açmayı düşünüyoruz. Tekrar açıldığında içinde neler olacağını henüz bilmiyoruz ama özel rün totemi görünümleri ve ifadeler gibi şeyleri tekrar koyacağımız kesin.

Özel Mavi Öz Mağazası’ndaki Urf Postuna Bürünmüş Warwick, eski Urf Postuna Bürünmüş Warwick’ten farklı mı?

Mavi Öz Mağazası’ndan alabileceğiniz Urf Postuna Bürünmüş Warwick kostümü, Şampiyonlar Şampiyonu Riven’da yaptığımız gibi kostümün 2017 versiyonu olacak. Eski Urf Postuna Bürünmüş Warwick’in sahiplerine eski kostümün özel, sınırlı süreli bir güncellemesi, bir yükleme ekranı çerçevesi VE yeni Urf Postuna Bürünmüş Warwick kostümü verilecek.

Peki tecrübeli oyuncular için başka Sezon Öncesi ödülü var mı?

LoL’e başladığınız günden beri kaç saat oynadığınıza bağlı olarak özel ifadeler hediye etmeyi de planlıyoruz. 500 saat oynadıysanız “LoL Neferi”, 1500 saat oynadıysanız “LoL Cengâveri” ve 2500 saat oynadıysanız da aşırı derecede nadir “LoL Fatihi” ifadelerine sahip olacaksınız.

Ayrıca profil sayfanıza diğer oyunculara LoL oynamaya ne zaman başladığınızı gösterecek bazı şeyler eklemeye çalışıyoruz (buna geçmişte aldığınız tüm dereceli rozetleri de dahil).

Hextech Gizemli Şampiyon kristalleri neden kaldırılıyor?

Hextech Gizemli Şampiyon kristalleri, ustalık imgelerinizi IP’yle yükseltebilmeniz için eklenmişti. Yakında IP ve mavi öz birleşeceğinden pek de gerekli olmayacaklar. Ayrıca, rasgele şampiyon kristalleri düşürmeyi gerçekten çok seviyorsan seviye atlama kapsülleri sayesinde çok daha fazla şampiyon kristali toplayabileceksin.

Şampiyon kristallerini yeniden işleme özelliğinin kalktığını fark ettim. Kostüm kristalleri için de mi kalkacak?

Hayır, kostüm kristallerini eskisi gibi yeniden işleyebileceksin!

Elimdeki şampiyon kristalleriyle bir şey yapmalı mıyım?

Ne yapmak istediğine bağlı. Bol bol mavi öz istiyorsanız bizce hepsini şimdiden ayrıştır; çünkü sezon öncesi dönem başladığında nispeten daha az mavi öz verecekler. Bununla beraber, özellikle açmak istediğin bir şampiyon varsa onu açmak için saklayabilirsin de.

6. ve 7. Şampiyon Ustalığı’na ulaşmak için aynı miktarda mı mavi öz harcayacağız?

Gereken bedel IP’den mavi öze çevrileceği için aslında “bedeli” aynı olacak ama bedeli gösteren sayı daha büyük bir sayı olacak.

Ödüller hesap aktarımından nasıl etkilenir?

Tüm oyuncuların ödüllerini sıkıntısız bir şekilde aldığından emin olmak için Sezon Öncesi Dönem başlamadan bir ay önce (10 Ekim) hesap aktarımını devre dışı bırakacağız ve Sezon Öncesi başladıktan 2 hafta sonra (20 Kasım) tekrar aktif hale getireceğiz.

Eğer hesabını transfer etmek istiyorsan iki seçeneğin var:

1. 10 Ekim’den önce hesabını transfer et.

2. Sezon Öncesi Dönem’in başlamasını bekle, 1 oyun tamamla ve ödüllerini hesap transferinden önce al. Bu sayede ödüllerini kaçırmamış olursun.

 


Rünler

Eski sistemde birçok rün satın aldım. Eski rünlere yaptığım bu harcamaların karşılığında bir şey alacak mıyım? 

Rünler yakında ücretsiz olacağından, yıllar içinde rün almaya zaman ve IP ayıranlara duyduğumuz minneti göstermek istiyoruz. Bu nedenle, rünler için harcadığınız IP’lerin bir kısmını size geri vermenin en doğru karar olduğunu düşündük.

2017 sezonunun başlangıcından önce rün aldıysan, her normal 3. aşama rün için 100 mavi öz, her 3. aşama cevher için de 300 mavi öz vereceğiz. Sezon başladıktan sonra aldığın rünlerin bedelini ise iade edeceğiz.

Rün sayfalarını yeni rün sistemine aktarmayı planlıyoruz ve bu yüzden rün sayfası bedelleri değişmeyecek ve IP iadesi yapılmayacak. Ama bazı oyuncular, şampiyon seçiminde rün sayfası düzenleyebilmenin birkaç sayfadan fazlasına sahip olmayı anlamsız yaptığını söylüyor. Bu nedenle, IP ile aldığın tüm rün sayfaları için 1500 mavi öz iadesi yapacağız.

Ayrıca RP ile rün sayfası alanlara da bir güzelliğimiz olacak. RP ile aldığın her dört sayfa için, sende olan bir şampiyonun destansı kostümünü hediye edeceğiz ve bunu hesaplarken sayıları yukarı yuvarlayacağız. Mesela 11 sayfa aldıysan, üç destansı kostüm hediye alacaksın. 1 sayfa aldıysan 1 destansı kostüm alacaksın.

Ya bütün destansı kostümlere sahipsem? 

Eğer tüm destansı kostümlere sahip olan sayılı oyunculardan biriysen Sezon Öncesi ödüllerinin dağıtımı tamamlandıktan sonra Oyuncu Destek ekibine bir bilet gönder. Sana yardımcı olacaklar.

Neden rünlere harcadığım IP’nin tamamını geri vermiyorsunuz? 

İş modelimiz; satın alınması zorunlu olmayan içerikler sunup bundan kazandığımız parayı oyunu, esporu, sunucularımızı ve oyunun diğer yönlerini iyileştirmekte kullanmak üzerine kurulu. Rünleri herkes için ücretsiz hale getirmek, oyunculara binlerce mavi öz dağıtmak ve şampiyon kazanma ihtimallerini pek değiştirmemek; oyuncuların şampiyonlara, rün sayfalarına ve Mavi Öz Mağazası’na girecek kozmetik eşyalara daha az RP harcaması anlamına gelecek. Bu, yıllardır bize verdiğiniz destek sayesinde yapabildiğimiz bir yatırım.

Ücretli olarak edinmiş olduğun bir şeyin aniden herkes için ücretsiz hale gelmesinin kötü bir his olabileceğini anlıyoruz. Bu yüzden de geçmişte rünlere çeşitli oyun içi para birimleri harcamış olan oyunculara Riot Pls videosunda açıkladığımız miktarlarda mavi öz veriyoruz ama aynı zamanda kaynaklarımızı oyuna yeniden yatırım yapmaya odaklamamız gerekiyor. Kısmi bir iade yapmak bize, şu anda oynamakta olan oyuncularla gelecekte oynayacaklar arasında daha iyi bir denge kuracak gibi görünüyor.

1 Eylül – 8 Kasım 2017 tarihleri arasında rünlere ve rün sayfalarına harcadığım IP’lere ne olacak?  

1 Eylül’de bütün 3. aşama rünlerin 10 IP olacağını duyurmuştuk. Rün sayfaları yeni sistemde de mevcut olacağından Mağazadaki fiyatında herhangi bir değişiklik olmadı. Sahip olduğun rün sayfaları aynı şekilde yeni sisteme taşınacak. 1 Eylül 2017’den sonra aldığın rünler ya da rün sayfaları için herhangi bir IP iadesi yapılmayacak.

Riot, özel hatıra rünleri olanlar için ne yapacak?

Özel hatıra rünlerine sahip olan YA DA rünlere 1 Eylül 2017’den önce en az 125.000 IP harcamış olan herkese özel bir totem görünümü ekleyeceğiz. Ayrıca nadir rün sahibi olanlara özel bir hatıra simgesi vereceğiz.

*Eğer RP ile hatıra rün sayfası aldıysan, bu sayfaların her birini 6300 IP olarak hesaplayacağız.

Geçiş ödüllerimi ne zaman ve nasıl alacağım?

Kasım ayında Sezon Öncesi Dönem başladıktan sonra, bir oyun tamamlağında ödüllerini alacaksın. Görevler panelinde bunu sana hatırlatacak birkaç görev göreceksin zaten.

Please follow and like us:
Category Tag

Add your comment

Your email address will not be published.